2018/2019 WAEC May/June Timetable | Officially Approved

The West African Examinations Council (WAEC) release May/June 2018 timetable. Today I will like to share the 2018 WAEC May/June exam timetable with students preparing for the exam.The West African Examinations Council (WAEC) is scheduled to start on the 3rd April, 2018 and ends on the 15th May, 2018. You can print or write down the WAEC Timetable somewhere safe, better still, you can bookmark this page to access this 2018 WAEC Timetable page again at any time.


WAEC Timetable, WAEC May/June Timetable, 2018 WAEC Timetable, 2018 WAEC May-June Timetable

WAEC May/June Timetable 2018.

Click Here to download the PDF version. [The PDF version contains the paper code and duration of each subject].

DATE

SUBJECT/PAPER

TIME (GMT)

Tuesday, 3rd April, 2018

Chemistry 3 (Practical) (Alternative A)

Chemistry 3 (Practical) (Alternative A)

08:30 hrs. – 10:30 hrs. (1st Set)

11:00 hrs. – 13:00 hrs. (2nd Set)

Music 2 (Essay)

Music 1 (Objective)

08:30 hrs. – 10:30 hrs.

10:30 hrs. – 11:30 hrs.

Auto Mechanics 2 (Essay)

Auto Mechanics 1 (Objective)

13:00 hrs. – 14:30 hrs.

14:30 hrs. – 15:30 hrs.

Wednesday, 4thApril, 2018

Physics 3 (Practical) (Alternative A)

Physics 3 (Practical) (Alternative A)

08:30 hrs. – 11:15 hrs. (1st Set)

11:40 hrs. – 14:25 hrs. (2nd Set)

History 2 (Essay)

History 1 (Objective)

13:00 hrs. – 15:00 hrs.

15:00 hrs. – 16:00 hrs.

Thursday, 5th April, 2018

Literature-In-English 2 (Prose)

Literature-In-English 1 (Objective)

08:30 hrs. – 09:45 hrs.

09:45 hrs. – 10:45 hrs.

Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)*

Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)*

08:30 hrs. – 10:30 hrs. (1st Set)

11:00 hrs. – 13:00 hrs. (2nd Set)

Foods and Nutrition 2 (Essay)

Foods and Nutrition 1 (Objective)

13:00 hrs. – 14:15 hrs.

14:15 hrs. – 15:15 hrs.

Picture Making 2 (Essay)*

Picture Making 1 (Objective)*

13:00 hrs. – 15:00 hrs.

15:00 hrs. – 15:50 hrs.

Friday, 6th April, 2018

Geography 2 (Essay)

Geography 1(Objective)

08:30 hrs. – 10:30 hrs

10:30 hrs. – 11:30 hrs.

Physics 3 (Practical) ( Alternative B)

Physics 3 (Practical) (Alternative B)

08:30 hrs. – 11:15 hrs. (1st Set)

11:40 hrs. – 14:25 hrs. (2ndSet)

Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)*

Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)*

08:30 hrs. – 10:30 hrs. (1st Set)

11:00 hrs. – 13:00 hrs. (2nd Set)

Forestry (Alternative A) 3 (Practical)*

Forestry (Alternative A) 3 (Practical)*

08:30 hrs. – 10:30 hrs. (1st Set)

11:00 hrs. – 13:00 hrs. (2nd Set)

Monday, 9th April, 2018

Further Mathematics/Mathematics (Elective) 2 (Essay)

08:30 hrs. – 11:00 hrs.

Further Mathematics/Mathematics (Elective) 1 (Objective)

13:00 hrs. – 14:30 hrs.

Tuesday, 10th April, 2018

Physics 2 (Essay)

Physics 1 (Objective)

08:30 hrs. – 10.00 hrs.

10:00 hrs. – 11:15 hrs.

Geography 3(Practical and Physical Geography)

13:00hrs. – 14:50hrs.

Ceramics 2 (Essay)*

Ceramics 1 (Objective)*

13:00 hrs. – 15:00 hrs.

15:00 hrs. – 15:50 hrs.

Forestry 2 (Essay)*

Forestry 1 (Objective)*

13:00 hrs. – 15:00 hrs.

15:00 hrs. – 16:00 hrs.

Wednesday, 11th April, 2018

Management-In-Living 2 (Essay)*/***

Management-In-Living 1 (Objective)*/***

08:30 hrs. – 10:30 hrs.

10:30 hrs. – 11:30 hrs.

Building Construction 2 (Essay)

Building Construction 1 (Objective)

13:00 hrs. – 14:00 hrs.

14:00 hrs. – 14:45 hrs.

Information and Communication Technology (Elective) 2 (Essay)*

Information and Communication Technology (Elective) 1 (Objective)*

13:00 hrs. – 15:00 hrs.

15:00 hrs. – 16:00 hrs.

Thursday, 12th April, 2018

English Language 2(Essay)

English Language 1 (Objective)

08:30 hrs. – 10:30 hrs.

10:30 hrs. – 11:30 hrs.

Friday, 13th April, 2018

Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)*

Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)*

08:30 hrs. – 10:30 hrs. (1st Set)

11:00 hrs. – 13:00 hrs. (2nd Set)

Clerical Office Duties 2 (Essay)

Clerical Office Duties 1 (Objective)

08:30 hrs. – 10:40 hrs.

10:40 hrs. – 11:30 hrs.

Monday, 16th April, 2018

Biology 3 (Practical) (Alternative A)

Biology 3 (Practical) (Alternative A)

08:30 hrs. – 10:30 hrs. (1st Set)

11:00 hrs. – 13:00 hrs. (2nd Set)

Literature-In-English 3(Drama & Poetry)

13:00 hrs. – 15:30 hrs.

Tuesday, 17thApril, 2018

Economics 2 (Essay)

Economics 1 (Objective)

08:30 hrs. – 10:30 hrs.

10:30 hrs. – 11:30 hrs.

Building Construction 3 (Building Drawing and Essay)

14:00 hrs. – 16:30 hrs.

Clothing and Textiles 2 (Essay)

Clothing and Textiles 1 (Objective)

14:00 hrs. – 15:30 hrs.

15:30 hrs. – 16:30 hrs.

Wednesday, 18th April, 2018

General Mathematics/Mathematics (Core) 2 (Essay)

General Mathematics/Mathematics (Core) 1 (Objective)

08:30 hrs. – 11:00 hrs.

14:00 hrs. – 15:30 hrs.

Thursday, 19th April, 2018

Dagaare (Elective) 1 (Essay)*

Dagbani (Elective) 1 (Essay)*

Dangme (Elective) 1 (Essay)*

Ewe (Elective) 1 (Essay)*

Fante (Elective) 1 (Essay)*

Ga (Elective) 1 (Essay)*

Gonja (Elective) 1 (Essay)*

Kasem (Elective) 1 (Essay)*

Nzema (Elective) 1 (Essay)*

Twi (Akuapem) (Elective) 1 (Essay)*

Twi (Asante) (Elective) 1 (Essay)*

08:30 hrs. – 11:30 hrs.

08:30 hrs. – 11:30 hrs.

08:30 hrs. – 11:30 hrs.

08:30 hrs. – 11:30 hrs.

08:30 hrs. – 11:30 hrs.

08:30 hrs. – 11:30 hrs.

08:30 hrs. – 11:30 hrs.

08:30 hrs. – 11:30 hrs.

08:30 hrs. – 11:30 hrs.

08:30 hrs. – 11:30 hrs.

08:30 hrs. – 11:30 hrs.

General Knowledge in Art 3B (Lettering and Design)*

08:30 hrs. – 11:30 hrs.

Financial Accounting 2 (Essay)

Financial Accounting 1 (Objective)

08:30 hrs. – 11:00 hrs.

11:00 hrs. – 12:00 hrs.

Thursday, 19th April, 2018 (Contd.)

Dagaare (Elective) 2 (Essay)*

Dagbani (Elective) 2 (Essay)*

Dangme (Elective) 2 (Essay)*

Ewe (Elective) 2 (Essay)*

Fante (Elective) 2 (Essay)*

Ga (Elective) 2 (Essay)*

Gonja (Elective) 2 (Essay)*

Kasem (Elective) 2 (Essay)*

Nzema (Elective) 2 (Essay)*

Twi (Akuapem) (Elective) 2 (Essay)*

Twi (Asante) (Elective) 2 (Essay)*

13:00 hrs. – 15:30 hrs.

13:00 hrs. – 15:30 hrs.

13:00 hrs. – 15:30 hrs.

13:00 hrs. – 15:30 hrs.

13:00 hrs. – 15:30 hrs.

13:00 hrs. – 15:30 hrs.

13:00 hrs. – 15:30 hrs.

13:00 hrs. – 15:30 hrs.

13:00 hrs. – 15:30 hrs.

13:00 hrs. – 15:30 hrs.

13:00 hrs. – 15:30 hrs.

Biology 2 (Essay)

Biology 1 (Objective)

13:00 hrs. – 14:40 hrs.

14:40 hrs. – 15:30 hrs.

Friday, 20th

April, 2018

Christian Religious Studies 2 (Essay)

Christian Religious Studies 1 (Objective)

08:30 hrs. – 10:30 hrs.

10:30 hrs. – 11:30 hrs.

Islamic Studies 2 (Essay)

Islamic Studies 1 (Objective)

08:30 hrs. – 10:30 hrs.

10:30 hrs. – 11:20 hrs.

West African Traditional Religion 2 (Essay)*

West African Traditional Religion 1 (Objective)*

08:30 hrs. – 10:40 hrs.

10:40 hrs. – 11:30 hrs.

Chemistry 2 (Essay)

Chemistry 1 (Objective)

13:00 hrs. – 15:00 hrs.

15:00 hrs. – 16:00 hrs.

Monday, 23rd April, 2018

Government 2 (Essay)

Government 1 (Objective)

08:30 hrs. – 10:30 hrs.

10:30 hrs. – 11:30 hrs.

Chemistry 3 (Practical) (Alternative B)

Chemistry 3 (Practical) (Alternative B)

08:30 hrs. – 10:30 hrs. (1st Set)

11:00 hrs. – 13:00 hrs. (2nd Set)

Tuesday, 24th April, 2018

Sculpture 2 (Essay)*

Sculpture 1 (Objective)*

08:30 hrs. – 10:30 hrs.

10:30 hrs. – 11:20 hrs.

Management-In-Living 3 (Test of Practical Work) */***

08:30 hrs. – 09:30 hrs.

Crop Husbandry and Horticulture 2 (Essay)*

Crop Husbandry and Horticulture 1 (Objective)*

08:30 hrs. – 10:30 hrs.

10:30 hrs. – 11:30 hrs.

General Knowledge in Art 2 (Essay)*

General Knowledge in Art 1 (Objective)*

13:00 hrs. – 14:30 hrs.

14:30 hrs. – 15:20 hrs.

Wednesday, 25th April, 2018

Business Management 2 (Essay)

Business Management 1 (Objective)

08:30 hrs. – 10:30 hrs.

10:30 hrs. – 11:30 hrs.

Jewellery 2 (Essay)*

Jewellery 1 (Objective)*

08:30 hrs. – 10:30 hrs.

10:30 hrs. – 11:20 hrs.

Physics 3 (Practical) (Alternative C)*

Physics 3 (Practical) (Alternative C)*

08:30 hrs. – 11:15 hrs. (1st Set)

11:40 hrs. – 14:25 hrs. (2nd Set)

Technical Drawing 3 (Sketches, Building and Mechanical Drawing)

13:00 hrs. – 15:45 hrs.

DATE

SUBJECT/PAPER

TIME (GMT)

Thursday, 26th April, 2018

General Knowledge in Art 3A (Drawing and Painting)*

08:30 hrs. – 11:30 hrs.

Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) *

Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) *

08:30 hrs. – 10:30 hrs. (1st Set)

11:00 hrs. –13:00 hrs. (2nd Set)

General Agriculture 3 (Practical)

General Agriculture 3 (Practical)

08:30 hrs. – 10:30 hrs. (1st Set)

11:00 hrs. – 13:00 hrs. (2ndSet)

Applied Electricity 2 (Essay)

Applied Electricity 1 (Objective)

14:00 hrs. – 15:00 hrs.

15:00 hrs. – 16:00 hrs.

Friday, 27th April, 2018

Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical)*

Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical)*

08:30 hrs. – 10:30 hrs. (1stSet)

11:00 hrs. – 13:00 hrs. (2ndSet)

Monday, 30th April, 2018

General Agriculture 2 (Essay)*

General Agriculture 1 (Objective)*

08:30 hrs. – 10:30 hrs.

10:30 hrs. – 11:30 hrs.

Textiles 2 (Essay)*

Textiles 1 (Objective)*

08:30 hrs. – 10:30 hrs.

10:30 hrs. – 11:20 hrs.

Technical Drawing 2 (Essay)

Technical Drawing 1 (Objective)

13:00 hrs. – 14:45 hrs.

14:45 hrs. – 15:45 hrs.

Wednesday, 2nd May, 2018

Principles of Cost Accounting 2 (Essay)

Principles of Cost Accounting 1 (Objective)

08:30 hrs. – 10:30 hrs.

10:30 hrs. – 11:30 hrs

Typewriting

Typewriting

08:30 hrs. – 11:10 hrs. (1st Set)

11:30 hrs. – 14:10 hrs. (2nd Set)

Thursday, 3rd May 2018

French 2 (Essay)

French 1 (Objective)

08:30 hrs. – 09:45 hrs.

09:45 hrs. – 10:45 hrs.

Metalwork 3 (Practical)

Metalwork 3 (Practical)

08:30 hrs. – 11:40 hrs. (1st Set)

12:00 hrs. – 15:10 hrs. (2nd Set)

Arabic 2 (Essay)

Arabic 1 (Objective)

13:00 hrs. – 15:00 hrs.

15:00 hrs. – 15:50 hrs.

Friday, 4th May, 2018

Social Studies 2 (Essay)*

08:30 hrs. – 11:30 hrs.

Social Studies 1 (Objective)*

13:00 hrs. – 13.50 hrs.

Monday, 7th May, 2018

Leatherwork 2 (Essay)*

Leatherwork 1 (Objective)*

08:30 hrs. – 10:30 hrs.

10:30 hrs. – 11:20 hrs.

Music 3A (Aural)

12:00 hrs. – 12:45 hrs.

Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session

13:00 hrs. – 14:00 hrs.

Tuesday, 8th May, 2018

Auto Mechanics 3 (Practical)

Auto Mechanics 3 (Practical)

08:30 hrs. – 10:30 hrs. (1st Set)

11:00 hrs. – 13:00 hrs. (2ndSet)

Graphic Design 2 (Essay)*

Graphic Design 1 (Objective)*

13:00 hrs. – 15:00 hrs.

15:00 hrs. – 15:50 hrs.

Animal Husbandry (Alternative A) 2 (Essay)*

Animal Husbandry (Alternative A) 1(Objective)*

08:30 hrs. – 10:30 hrs.

10:30 hrs. – 11:30 hrs.

Woodwork 2 (Essay and Design)

Woodwork 1 (Objective)

13:00 hrs. – 15:20 hrs.

15:20 hrs. – 16:00 hrs.

Wednesday, 9th May, 2018

English Language 3 (Oral)*/***

English Language 3 (Oral)*/***

08:30 hrs. – 09:15 hrs. (1st Set)

09:40 hrs. – 10:25 hrs. (2nd Set)

Thursday, 10th May, 2018

Integrated Science 2 (Essay)*

Integrated Science 1 (Objective)*

08:30 hrs. – 10:00 hrs.

10:00 hrs. – 11:00 hrs.

Integrated Science 3 (Alternative to Practical Work)*

13:00 hrs. – 15:00 hrs.

Thursday, 10th May, 2018 to Friday, 1st June, 2018

Arabic 3 (Oral)

French 3 (Oral)

Clothing and Textiles 3 (Practical)

Foods and Nutrition 3 (Practical)

Music 3B (Performance Test)

Date and time for each paper will be arranged by the Council.

Friday, 11th May, 2018

Metalwork 2 (Essay)

Metalwork 1 (Objective)

08:30 hrs. – 10:00 hrs.

10:00 hrs. – 11:00 hrs.

Basketry 2 ( (Essay)*

Basketry 1 (Objective)*

08:30 hrs. – 10:30 hrs.

10:30 hrs. – 11:20 hrs.

Electronics 2 (Essay)

Electronics 1 (Objective)

13:00 hrs. – 14:00 hrs.

14:00 hrs. – 15:00 hrs.

Monday, 14th May, 2018

Woodwork 3 (Practical)

Woodwork 3 (Practical)

08:30 hrs. – 11:30 hrs. (1st Set)

12:00 hrs. – 15:00 hrs. (2nd Set)

Fisheries (Alternative A) 2 (Essay) *

Fisheries (Alternative A) 1 (Objective)*

13:00 hrs. – 15:00 hrs.

15:00 hrs. – 16:00 hrs.

Electronics 3 (Practical)

Electronics 3 (Practical)

08:30 hrs. – 11:30 hrs. (1st Set)

12:00 hrs. – 15:00 hrs. (2nd Set)

Monday, 14th May, 2018 to Friday, 1st June, 2018

Basketry 3 (Project Work)*

Ceramics 3 (Project Work)*

Graphic Design 3 (Project Work)*

Jewellery 3 (Project Work)*

Leatherwork 3 (Project Work)*

Picture Making 3 (Project Work)*

Sculpture 3 (Project Work)*

Textiles 3 (Project Work)*

Date and time for each paper will be arranged by the Council.

Tuesday, 15th May, 2018

Applied Electricity 3 (Practical)

Applied Electricity 3 (Practical)

08:30 hrs. – 11:30 hrs. (1st Set)

12:00 hrs. – 15:00 hrs. (2nd Set)

* Available to candidates in Ghana only

** Available to candidates in Nigeria only

*** Available to candidates in The Gambia and Sierra Leone only

**** Available to candidates in Liberia only

Important Notes:

1. Difference in Time on Question Paper and Timetable

Where the duration indicated on the question paper differs from that on the timetable, the one on the question paper should be

followed.

2. Question Papers to be Given Out in Advance of the Dates They Are to be Taken

(1) General Knowledge-In-Art Paper 3

The question paper for General Knowledge-In-Art 3 will be given to candidates two weeks before the paper is due to be taken.

(2) Project Work Papers

The question papers for project work for Basketry, Graphic Design, Leatherwork, Ceramics, Sculpture, Picture Making, Textiles and Jewellery will be forwarded to candidates two weeks in advance of the examination. The exact date for the delivery of question papers to candidates will be communicated to them through their schools.

3. Extra Time for Blind, Deaf and Dumb Candidates

Blind, deaf and dumb candidates should be allowed one and half times the time allotted to other candidates.

We wish you all success in the forthcoming WAEC May/June examinations. You can also Get WAEC syllabus online for reading and studying purpose.

Source: 2018 WAEC May/June Timetable was first published on MySchooolGist



Over 50,000 + Readers

Get fresh content from JustNaira



62 Comments

  1. Edwin jnr umoh
  2. moses osebekun
  3. Simon
  4. usman idris a.
  5. Musa Amidu
    • taiwo
  6. Effiong umoren
  7. DIEN
  8. Pec
  9. tessy gang
  10. OMOTROY
  11. dammylink
  12. Ndomoawaji
  13. Faleye Tope
  14. taofeek idrees
  15. ONUKWU SARAH UCHE
  16. abdurrahaman iliya
  17. Sunzkid
    • Erendu donald
  18. famous
  19. Yusuf abu
  20. abbas yusuf gurjiya
  21. mr cosmos
  22. Ayomide
    • HECHIKARA OGBUJI
  23. henry
  24. samuel oluwaseun
  25. Tope
  26. Anonymous
  27. Lawjay
  28. Unknown
  29. Neny megs
  30. Anonymous
  31. woli of God
  32. Anonymous
  33. Mr Samson
  34. tamara uche
  35. Anonymous
  36. Billy yusif
  37. King okoke
  38. abdulgafar adefila
  39. Goodluck Daniel
  40. Anonymous
  41. Anonymous
  42. Anonymous
  43. Anonymous
  44. Prince O.D
  45. Anonymous
  46. Robin
  47. Anonymous
  48. Anonymous
  49. Paulingo

Leave a Reply